Co je to zánět vedlejších nosních dutin?

Akutní zánět vedlejších nosních dutin patří mezi deset nejčastějších onemocnění. Obvykle k němu dochází na jaře a na podzim, a to v důsledku virové infekce. K počátečním příznakům patří bolest v oblasti čela a nosu, narušení průchodnosti horních cest dýchacích a zvýšená tělesná teplota. Akutní zánět vedlejších nosních dutin lze snadno zaměnit s běžným nachlazením, a proto byste měli umět tato onemocnění od sebe rozeznat.

 

Vedlejší nosní dutiny se nalézají mezi nosní dutinou a kostmi, podle kterých jsou nazvány (dutiny čelní, dutiny klínové kosti, dutiny horní čelisti a přední a zadní čichové dutiny). Jsou pokryty sliznicí, která uvolňuje sekret. Tento sekret (hlen) zajišťuje ochranu před bakteriální infekcí. Vedlejší nosní dutiny plní mj. tyto funkce: ochrana (ochraňují před mechanickými úrazy a poskytují tepelnou izolaci), dýchání (zvlhčování) a také vliv na tón Vašeho hlasu. Neléčená rýma, nachlazení a v některých případech i alergie může způsobit ucpání průchodů, přeplnění dutin hlenem a následně i zánět vedlejších nosních dutin. Jako další činitele, kteří přispívají ke vzniku zánětu vedlejších nosních dutin, lze uvést anatomické vlastnosti (např. zakřivené nosní přepážky, hypertrofii horní skořepy, nádory v dýchacích dutinách) a neléčenou infekci horních cest dýchacích.

 

 Přečtěte si o příznacích zánětu vedlejších nosních dutin a jak OLYNTH® může pomoci s tímto problémem.

 

Jak se pozná akutní zánět dutin? První příznaky závisejí na typu zánětu. Je-li cítit silný tlak ve spodní části nosu a bolest za okem, jde o zánět čelistních dutin. Pokud bolest vyzařuje k zubům, k uším a nebo do oblasti čela a spánků, jde rovněž o zánět čelistních dutin. Problémy nad obočím a na čele jsou příznakem zánětu čelních dutin. Naopak bolest v zadní části lebky ukazuje na zánět dutin kosti klínové. Pro všechny typy zánětu vedlejších nosních dutin platí, že se příznaky zhoršují v dopoledních hodinách, při vstávání z postele a při sklánění se.

 

Typické příznaky zánětu vedlejších nosních dutin: hojný hnisavý výtok z nosu, chronická rýma, otok nosní sliznice, zvýšená teplota (kolem 38 °C), poruchy čichu a chuti, celková slabost, únava, kašel a zápach z úst.

 

Doba trvání příznaků určuje typ zánětu vedlejších nosních dutin. Záněty lze tímto způsobem rozdělit do těchto kategorií:

 

  • Akutní zánět vedlejších dutin neboli infekce, která nastupuje náhle a trvá až čtyři týdny. Řádná léčba umožňuje vyhnout se komplikacím (např. zánětu středního ucha).
  • Opakující se akutní zánět vedlejších nosních dutin, který zahrnuje alespoň čtyři epizody zánětu vedlejších nosních dutin v období jednoho roku, přičemž každá z epizod trvá 7 až 10 dnů a odehrává se bez souběžného chronického zánětu dutin.
  • Subakutní zánět vedlejších dutin trvající 4 až 12 týdnů. V této době nedochází ke vzniku trvalých změn a sliznice dutin je schopná regenerace.
  • Chronický zánět vedlejších dutin v důsledku nesprávně léčeného akutního (často recidivujícího) nebo subakutního zánětu vedlejších nosních dutin. V tomto případě onemocnění trvá méně než 12 týdnů.
  • Zhoršený chronický zánět vedlejších dutin neboli náhlé zhoršení chronického zánětu vedlejších nosních dutin. Příznaky se zhoršují a přidává se stoupající horečka a bolest zintenzivňuje.

 

Se zajištěním průchodnosti nosu a dutin vám pomohou nosní kapky, například OLYNTH® 1 mg/ml nosní sprej, roztok nebo OLYNTH® HA 1 mg/ml, nosní sprej, roztok. Nosní kapky (obsahující xylometazolin) zajistí stažení cév nosu a nosních dutin s následným zmírněním otoku a množství vylučovaného hlenu. Výsledkem je zmírnění zánětu a volný odtok hlenu z dutin a nosu.

 

V řadě případů se zánět dutin prohlubuje jako důsledek neléčeného nachlazení. Proto je tak důležitá prevence virových infekcí a péče o správnou funkci našeho organizmu. Doporučuje se trávit čas venku na čerstvém vzduchu každý den po celý rok a udržovat si tak tělesnou kondici. Je proto vhodné naplánovat si každodenní aktivity mimo domov. Můžete si vyjít na procházku, projet se na kole nebo si jít zaběhat. Pobyt na čerstvém vzduchu (který poskytuje nejlepší výsledky při slunečném počasí) posiluje odolnost organizmu vůči řadě chorob.

 

Imunitu posiluje rovněž správná strava bohatá na vitamíny a další látky důležité pro náš organizmus. Nezastupitelné složky naší stravy: ovoce a zelenina (poskytující například vitamíny A, C, beta-karoten, fosfor a draslík), ryby (zdroj zinku), česnek (antibakteriální účinky), cibule (k ochraně proti infekcím) a bylinky (např. bylinný čaj z heřmánku, maliníku nebo černého bezu). Tyto potraviny posilují odolnost našeho organizmu a pomáhají předcházet nachlazení.

 

Na podzim a v zimě bychom se měli vyhýbat velkým skupinám lidí a dostaneme-li rýmu, měli bychom používat přípravky pro uvolnění ucpaného nosu a vedlejších nosních dutin, abychom zabránili zadržování hlenu v nosních dutinách.

 

 

Literatura:

  1. Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, opracowanie zbiorowe, Wrocław, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2012.

Další články

Jak si správně čistit nos při rýmě?Jaké jsou druhy rýmyVypořádejte se rychle s rýmou
;