Otázky a odpovědi

Jak dlouhou dobu lze používat nosní spreje OLYNTH®?

Účinnou látkou nosních sprejů OLYNTH®* je xylometazolin-hydrochlorid. Nosní spreje nemají být užívány dlouhodobě. Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci konkrétního přípravku. Opětovné užívání lze zahájit až po několika dnech bez užívání přípravku.

 

*OLYNTH® HA 0,1%, OLYNTH® 0,1%, OLYNTH® 0,05%, OLYNTH® HA 0,05%

 

rozwiń >zwiń <

Mám stále ucpaný nos, ale nosní sprej nemohu dle příbalové informace používat dlouhodobě. Existuje nějaká alternativa?

Nosní sprej se nemá používat dlouhodobě. Jeho používání se doporučuje na několik dní vynechat. Pak je možné nosní sprej opět začít používat. Během období, kdy nemůžete používat nosní sprej, můžete na zvlhčení nosní sliznice použít nosní kapky nebo spreje obsahující např. mořskou vodu a v ní obsažené minerály. „Domácím“ řešením může být i proplachování nosu obyčejnou slanou vodou.
rozwiń >zwiń <

Jaký je rozdíl mezi používáním nosních sprejů s léčivou látkou a sprejů obsahujících mořskou vodu?

Nosní spreje obsahují účinnou látku, která při přesném dodržování pokynů uvedených v příbalové informaci uvolní ucpaný nos a uleví od příznaků rýmy. Nosní spreje s obsahem účinné látky jsou léky. Nosní kapky a spreje obsahující mořskou vodu slouží jako doplněk, případně na prevenci při péči o nosní sliznici a její zvlhčování.

rozwiń >zwiń <

V čem spočívá přínos speciální technologie použité k výrobě nosního spreje OLYNTH® HA 0,1%?

Patentovaný dávkovač se skládá ze stříbrné spirály a ze systému filtrů 3K. Zajišťuje sterilitu přípravku. Proto přípravek OLYNTH® HA 0,1% neobsahuje konzervační látky a může být používán po dobu 12 měsíců od otevření.

 

rozwiń >zwiń <

Co je příčinou vzniku rýmy a jak onemocnění probíhá?

Rýma může mít až 200 různých původců, ale v drtivé většině případů za to může rhinovirus. Ten se do vašeho těla dostává ústy nebo nosem, neboť se šíří kapénkami ve vzduchu - např. když nemocný zakašle, kýchá nebo mluví. To však není jediný způsob, jak se lze nakazit. Přenos infekce probíhá i fyzickým kontaktem s nemocným nebo s předměty, které používá.

rozwiń >zwiń <

Jak dlouho od kontaktu s virem trvá, než onemocním?

Znáte to povědomé škrábání v krku, nos stále více ucpaný a vy si říkáte „Co se děje?“. Vzpomeňte si, kde jste byli a co jste dělali před 48 hodinami – je totiž velmi pravděpodobné, že zrovna tehdy jste se nakazili. Poté, co se dostane do vašeho těla, trvá rhinoviru obvykle 15 minut, než se aktivuje. Následně je to den až dva, výjimečně i čtyři, než se infekce začne projevovat a vy pocítíte obtíže. Ideální teplotou pro množení rhinoviru je 33 – 35 °C, a to je vhodné prostředí právě v nose.

rozwiń >zwiń <

Jak rychle se můžu zbavit rýmy?

Při dodržení obvyklých léčebných postupů trvá léčba přibližně týden. Pokud váš stav není po této době uspokojivý, je třeba hledat příčiny ve svém okolí, například nedostatek odpočinku, nevhodné klimatické podmínky v přetopené domácnosti. Také je možné, že v dané době proděláváte souběžně jiné onemocnění, nebo je tělo oslabené např. stresem. U žen přichází rýma i v době menstruace, těhotenství nebo klimakteria.

rozwiń >zwiń <

Mohu se rýmou nakazit znovu po jejím prodělání?

Ano, i to se může stát. Poté co se vyléčíte z prochladnutí, jste imunní přibližně 10 dní. Pak vás může rýma opět napadnout.

rozwiń >zwiń <

Mohu dostat rýmu od králíka nebo jiného domácího mazlíčka?

Ano, můžete! Přestože je to málo uvěřitelné, takový způsob nákazy je skutečně možný. Ten, kdo bere prochladnutého domácího mazlíčka na prohlídku, ví, že veterinář vždy důrazně varuje před možným přenosem rýmy na člověka.

rozwiń >zwiń <

Jaké jsou příznaky rýmy?

Rýma, nebo-li rinitida, je odborně definována jako zánět nosní sliznice, při kterém dochází k otoku nosní sliznice a ke zvýšené tvorbě hlenu. 
Mezi nejčastější příznaky rýmy patří:.
 • - otok nosní sliznice
 • - zvýšené překrvení nosní sliznice
 • - ucpaný nos
 • - výtok z nosu
 • - porucha čichu
 • - kýchání
 • - svědění
 • - dráždění v nose
 • - bolesti hlavy nebo tlak v obličeji a čelních dutinách
 • - svědění a pálení očí
 • - pálení v krku
 • - celková únava
 • - zvýšená tělesná teplota
 
rozwiń >zwiń <
;