Imunita dítěte – udržování a posilování
Imunitní systém je přirozený štít, který ochraňuje tělo před patogeny – mikroorganizmy vyvolávajícími různá onemocnění. Imunitní systém se buduje v prvních dvanácti letech života. Proto je v tomto období vývoje zapotřebí aktivně posilovat odolnost organizmu. K dispozici máme několik osvědčených metod.
Úkolem imunitního systému je ochrana před viry, bakteriemi a plísněmi. Bariéra ochraňující před infekcemi se v našem těle buduje řadu let. Teprve plně vyvinutý imunitní systém poskytuje větší odolnost vůči patogenům. Proto je v každé fázi vývoje velmi důležitá důsledná péče o zdraví dítěte, zajištění vhodné stravy a odpovídající fyzické aktivity.
Dítě v prvních dnech života ochraňují protilátky, které získalo od matky během těhotenství. Látky poskytující ochranu před mikroorganizmy (imunoglobuliny) následně dítě získává z mateřského mléka. I kojené děti – pochopitelně - onemocní, ale stává se tak méně často a průběh onemocnění bývá mírnější. Strava šestiměsíčního dítěte má být rozšířena o zeleninu a ovoce. Postupně se do jídelníčku zařazuje libové maso, vejce, jogurty a ryby, protože tyto potraviny jsou nejlepším zdrojem minerálů a vitamínů. S nárůstem tělesné hmotnosti a růstem vnitřních orgánů musíme zajistit dostatečnou dávku živin (každodenní energetický příjem u dětí ve věku 1 až 3 roky je přibližně 1000 až 1300 kcal, zatímco ve věku dvanácti let jde již o 2300 až 2600 kcal). Mezi nejlepší léky posilující imunitu patří vitamíny obsažené ve stravě:
Vitamín A podporuje sebeobranu těla. Nalézá se v mrkvi, dýni, špenátu a v rajčatech.
Vitamín C vytváří ochrannou bariéru proti škodlivým mikroorganizmům. Najdeme jej v černém rybízu, citrónech, jablkách a v různých košťálovinách.
Vitamín D dodáváme tělu z vajec, ryb, mléka a mléčných výrobků.
Kyselina DHA je omega-3 mastná kyselina, která se vyskytuje zejména v rybách a mořských řasách.
Vitamíny E a B6 podporují tělo v boji s viry a nalézají se v ořeších, obilí, hlávkovém salátu a špenátu.
K posilování imunity je nezbytná pravidelná fyzická aktivita, například každodenní hodinová procházka nebo zájmová činnost v přírodě. Dítě se musí oblékat s ohledem na počasí. Doporučujeme použít více vrstev. Při převážení v automobilu má mít na sobě o jednu vrstvu více než matka, při fyzické aktivitě naopak o jednu vrstvu méně.
Důležitou roli v posilování tělesné odolnosti má spánek, který je nezbytný pro regeneraci, růst a vývoj. Má-li dítě ucpaný nos (v důsledku otoku nebo zatuhlého hlenu), nemůže v noci klidně spát. Spánek narušovaný problémy s dýcháním dosud nedospělý imunitní systém dále oslabuje a způsobuje podrážděnost během dne. Jako prevenci vyvětrejte večer ložnici, zajistěte zde teplotu 18 až 19 °C a při rýmě podejte lék uvolňující nos a usnadňující dýchání, například OLYNTH®.
Děti jsou v zimním období ohroženy různými komplikacemi, například zánětem středního ucha. Neléčené nebo zanedbané infekce horních cest dýchacích přispívají ke vzniku zánětu v uchu. Příčinou je zatékání hlenu z nosu a vedlejších nosních dutin do Eustachovy trubice. U dětí je Eustachova trubice orientována více vodorovně a zůstává neustále otevřená. Proto do ní hlen zatéká mnohem snadněji. Velmi důležité je proto ošetření za účelem zmírnění otoku sliznice, jež uvolní nos a usnadní odstraňování hlenu.
Literatura:
Grypa i przeziębienie. Porady lekarza rodzinnego , opracowanie zbiorowe, Literat, 2012.
Iwanowicz-Palus Grażyna, Ciąża, poród, macierzyństwo , Wydawnictwo Rea, 2013.
Zielińska-Pisklak Monika, Szeleszczuk Łukasz, Kuras Marzena, Rola witaminy C i cynku we wspomaganiu układu odpornościowego , [v:] „Lek w Polsce“, sv. 23, č. 11-12’13.