Čtyři fáze nachlazení

Výzkumy ukazují, že na podzim a v zimě každého z nás alespoň jednou potká nachlazení. Ospalost, ochablost, podrážděnost, ucpaný nos, bolest v krku a slabost. Čemu dalšímu je potřeba věnovat pozornost? Se kterými příznaky onemocnění máme jít k lékaři? Seznamte se se čtyřmi fázemi běžného nachlazení a připravte se na účinný boj s infekcí.

 

Nachlazení probíhá ve čtyřech fázích. Příznaky první fáze: podrážděnost, zimnice, malátnost a únava. Často nás takovéto příznaky neznepokojí, protože příčin poklesu energie je více a ne každý si uvědomí, že jeho tělo začalo bojovat s viry. K posílení imunitního systému použijeme vitamín C nebo postupy lidové léčby k rozehřátí těla, např. čaj s medem, česnekem nebo zázvorem. Někteří z nás ulehnou, odpočívají a snaží se dobře se vyspat. Nicméně tyto metody vždy nestačí.

 

Druhá fáze začíná v momentě, kdy znepokojení s vlastním stavem zesílí. Bolí nás hlava, máme ucpaný nos, cítíme škrábání v krku (na úrovni nosu nebo hrtanu) a potýkáme se s podrážděnou nosní sliznicí, v níž se rozvíjí zánět. To je příznakem napadení organizmu jedním ze dvou stovek různých virů, které způsobují rýmu. Obtížně se nám dýchá a vykašlává hlen. Nosem hojně vylučovaný kapalný hlen znesnadňuje provádění každodenních činností. Oteklá nosní sliznice ucpává nos, a proto hovoříme změněným hlasem. V této fázi se hlen dostává do krku, což může vyvolat druhotnou infekci. Chcete-li se obtížného vetřelce zbavit, dejte se urychleně do díla. Ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny lze čistit několika způsoby. Jedním z nich je použití přípravků ve formě spreje, které obsahují různé účinné látky.

 

Xylometazolin obsažený v produktech OLYNTH® 1 mg/ml nosní sprej, roztok a OLYNTH® HA 1 mg/ml, nosní sprej, roztok  snižuje překrvení nosní sliznice, zřeďuje hlen (čímž usnadňuje jeho odstraňování) a pokud zánět vedlejších nosních dutin ucpává horní cesty dýchací, zmírňuje rovněž tlak a bolest. Pokud došlo k vysušení sliznice, je vhodnější přípravek OLYNTH® HA 1 mg/ml, nosní sprej, roztok, který zvlhčuje nosní slizinici a zároveň neobsahuje konzervační látky.

 

Čtyři fáze nachlazení a řešení OLYNTH® na příznaky inkce.

Třetí fáze nachlazení začíná nárůstem teploty (horečka) a nástupem kašle. Po asi pěti nebo šesti dnech od začátku onemocnění se začnou projevovat bolesti svalů a kloubů. To je doprovázeno pocitem „loupání v kostech“ a bolestmi po celém těle. Oslabení organizmu ztěžuje každodenní fungování, naklánění doprovázejí nepříjemné pocity, jednoduché činnosti nám trvají mnohem déle a nemůžeme sportovat. Cítíme zvýšenou teplotu, máme zrychlený tep, potíme se a červenají nám tváře – takto se projevuje zhoršení zdravotního stavu. V takovéto situaci byste se měli poradit s lékařem.

 

Ve čtvrté fázi nachlazení se nadále potýkáme se silnou rýmou a s otokem nosní sliznice, ale příznaky již pomalu odeznívají. Zotavení obvykle nastává po osmi nebo devíti dnech. Vrací se lepší nálada a energie, ustává rýma a začínáme mluvit svým obvyklým hlasem. Bolest v krku pomalu přestává, nosní sliznice se postupně zmenšuje, mizí horečka a kašel a vrací se chuť do práce.

 

 

Literatura:

Deep Dive into Upper Respiratory Health in Poland Incite, 2011 – Badanie konsumenckie dla Johnson and Johnson.

Tylżanowska-Kisiel Joanna, Przeziębienie i grypa, Helion, 2007.

Další články

Domácí metody léčby nachlazeníJak se chránit před nachlazením?
;