Domácí metody léčby nachlazení

Čaj se zázvorem, česnekem nebo medem a kuřecí vývar – to jsou tradiční způsoby boje s nachlazením. Osvědčené metody předávané z generace na generaci zabraňují vzniku infekce a umožňují nad ní zvítězit a ulevit osobě trpící rýmou, kašlem nebo zimnicí.

 

Nachlazení ohrožuje každého z nás alespoň jednou ročně, obvykle na podzim a v zimě. Změna počasí, kratší spánek a podchlazení organizmu bývají častou příčinou infekcí. Hlavní příznaky: obtěžující rýma, bolest hlavy, zvýšená teplota, kašel a bolest v krku. K jejich utišení jsou vhodné metody lidové léčby.

 

Jako první se v řadě domácností zkouší čaj se zázvorem, citronem nebo česnekem. Případně lze použít mléko s medem nebo česnekem, protože tyto potraviny vykazují řadu prospěšných účinků. Zázvor působí proti zánětu a bakteriím a v některých případech i proti virům. Citrón je bohatým zdrojem vitamínu C. Česnek je učiněným zabijákem bakterií (říká se mu přírodní antibiotikum). Regeneruje buňky imunitního systému a posiluje tělo. Pokud jej drtíte mezi zuby, jeho složka alicin vykazuje antibiotické a fungicidní účinky v ústní dutině. Med poskytuje ochranu proti mikroorganizmům a projevuje bakteriostatické a baktericidní účinky.

 

Naše matky a babičky léčí rovněž cibulovou šťávou, neboť obsahuje řadu vitamínů (například A, C a B3), dezinfikuje a zklidňuje. Doma vyrobená cibulová šťáva vyrovnává hladinu vitamínů B1, B2 a C a stopových prvků (např. zinku posilujícího protivirovou imunitu nebo fosforu, který je základním stavebním kamenem kostí).

 

Vyberte nejlepší řešení při chřipce a nachlazení od znakčy OLYNTH®.

 

Při léčbě nachlazení nezapomínejte na bylinky, které se užívají především v podobě inhalací. Připravujte si inhalace např. z čaje lipového květu (vyvolává pocení), květů a plodů černého bezu (doložené protizánětlivé účinky) nebo z heřmánkového čaje s tymiánem a inhalace s rostlinnými éterickými oleji, např. z anýzu a eukalyptu (ničí bakterie a prohřívá organizmus).

 

K metodám lidové léčby patří rovněž kuřecí vývar. Vroucí vývar uvolňuje cystein (aminokyselina, která je stavebním prvkem bílkovin), jejíž vdechování usnadňuje vykašlávání hlenů z plic. Polévka zahřívá a posiluje a pára nad talířem uvolňuje ucpaný nos.

 

 

 

Ucpaný nos výrazně ztěžuje běžné fungování. Oteklá nosní sliznice zadržuje hlen v nose, ztěžuje dýchání nosem a ve svém důsledku způsobuje bolest hlavy. Kvůli rýmě míváme problémy s usínáním a nočním probouzením, následující den jsme proto podráždění a oslabení. Při léčbě rýmy se osvědčují léky uvolňující ucpaný nos, například přípravky OLYNTH®. Nosní spreje OLYNTH® 0,1% a OLYNTH® HA 0,1% obsahují xylometazolin, který stahuje cévy a tímto způsobem uvolňuje ucpaný nos již po 5 až 10 minutách.

 

 

Literatura:

Górnicka Jadwiga, Nie daj się przeziębieniu! Receptury natury, AWM Morex, 2014.

Další články

Čtyři fáze nachlazeníJak se chránit před nachlazením?
;