Alergická rýma – informujte se a chraňte se

Na jaře rozkvétají stromy, keře a další rostliny. Jde o nejlepší dobu na odpočinek v přírodě, piknik na louce nebo výlet do lesa. Pro alergiky jde však bohužel o velmi těžké období. Zánětem nosní sliznice, který vyvolávají pyly travin, stromů a plevelů, trpí mnoho lidí.

 

Rýma, kýchání a škrábání v krku jsou často zaměňovány za příznaky nachlazení. Třebaže jde o sezónní každoroční problémy, řada osob, u kterých se alergie projevuje poprvé, si neuvědomuje, že příčinou potíží s dýcháním, slzení a rýmy mohou být vzdušné alergeny.

 

V květnu nastává opravdová exploze pylů. V této době kvetou stromy (hlavně bříza) a traviny začínají uvolňovat svůj pyl (zejména pelyněk, kostřava, srha), na který jsou alergici nejčastěji citliví. Příznaky vyvolané působením těchto pylů (např. senná rýma, tlak v okolí nosu, zánět spojivek a zarudnutí očí, problémy se spánkem, svědění v nose, bolest hlavy, hlen) ztěžují běžné fungování, například: čtení, práci na počítači nebo sport. Navíc způsobují oslabení a podrážděnost. Pyly dráždící nosní sliznici uvolňují mimo jiné líska, olše, kopřiva, jitrocel nebo žito.

 

Senná rýma je obranná reakce organizmu na antigeny, které jsou obsaženy v pylech květin, stromů, keřů a trav. První příznaky alergie se obvykle objevují v dětství nebo v mládí (u dětí nebo u mladých lidí do 20 let věku). Alergický zánět nosní sliznice způsobuje kontakt s látkou, kterou imunitní systém mylně identifikuje jako ohrožení a kvůli které tak spouští obrannou reakci. Každý následný kontakt s takovouto látkou vede k uvolnění histaminu a ke vzniku výrazných projevů (které jsou vnímány bezprostředně po kontaktu s alergeny), např. výtok tekutého hlenu z nosu, slzení očí).

 

Přípravky OLYNTH® jsou také řešením při senné rýmě

V kontaktu s alergeny alergické reakci zabráníte jen stěží, a proto je zapotřebí vědět, jak se s ní vypořádat. Projevy senné rýmy lze zmírnit několika způsoby. Alergici běžně používají antihistaminika, která pomáhají zmírnit výtok z nosu, kýchání, svědění a slzení, jakož i svědění a zčervenání pokožky, ale nemají výrazný vliv na ucpaný nos. Proto je vhodné při užívání antihistaminik užívat rovněž přípravky, které uvolňují opuchnutí nosní sliznice, např. sprej OLYNTH® 1 mg/ml nosní sprej, roztok  nebo OLYNTH® HA 1 mg/ml, nosní sprej, roztok. Tyto léčivé prostředky se však mohou používat jen omezený čas, proto je velmi důležité řídit se pokyny v písemné informaci pro uživatele takového léčivého prostředku. Na jaře, kdy rostliny začínají uvolňovat pyl, je zapotřebí vyhýbat se nadměrnému působení alergenů. Rovněž musíte pamatovat na časté mytí obličeje, udržování čistoty v domácnosti a na pracovišti a na používání ochranné roušky.

 



Literatura:

Jakimowicz-Klein Barbara, Alergia u dzieci i dorosłych. Profilaktyka i skuteczne metody leczenia, Wydawnictwo Astrum, 2015.

Słowińska Anna, Alergie układu oddechowego – katar sienny, [v:] „Medycyna Rodzinna”, 2003, č. 2, s. 77-84.

 Rapiejko Piotr, Alergiczny nieżyt nosa – 42 pytania i odpowiedzi, Warszawa, 2014.

 Emeryk Andrzej, Leki przeciwhistaminowe w chorobach alergicznych – co jest ważne dla lekarza i pacjenta?, [v:] „Alergologia”, 2009, č. 1.

 A. Samoliński, Przewlekłe nieżyty nosa, [v:] „Alergia”, 2014, č. 3, s. 49-55.

http://alergia.org.pl/lek/index.php?option=com_content&task=view&id=453&Itemid=79 zdroj obrázků

 

Další články

Jak si správně čistit nos při rýmě?Jaké jsou druhy rýmyVypořádejte se rychle s rýmou
;