Co je to rýma?

Zánět nosní sliznice, katar, virová infekce horních cest dýchacích, otok nosní sliznice – to vše se souhrnně nazývá termínem rýma. Existují různé typy rýmy, například: akutní (náhlý nástup způsobený obvykle virovou infekcí), chronická (např. způsobovaná alergeny) nebo epizodická (vyvolávaná nespecifickými činiteli, např. změnou teploty vzduchu, cigaretovým kouřem, tělesnou únavou nebo dráždivými látkami).

 

Infekční rýma – onemocnění, před kterým se dá jen težko chránit – nás postihuje nejčastěji na podzim a v zimě. Neexistuje žádná vakcína ochraňující před rýmou. Rýmu můžete dostat velmi rychle. Stačí dotyk dlaně na pracovišti nebo třeba kýchající osoba v hromadné dopravě. Říká se sice, že „léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden“, ale její podcenění může vyvolat závažné komplikace, např. zánět vedlejších nosních dutin, ušní infekci nebo zánět průdušek. Kromě toho platí, že časté infekce poškozují nosní sliznici, která pak přestává plnit svou ochrannou úlohu.

 

Povrch sliznice horních cest dýchacích tvoří lepkavé hleny, které zachycují škodlivé viry. Hlen plní funkci izolace, která zabraňuje průniku prachu a pylu do plic. Sliznice nosu je dobře připravená na ochranný úkol. Skládá se ze tří vrstev: epitelu, základní vrstvy a submukózní vrstvy.

 

Zjistěte více o rýmě. Vyberte si OLYNTH® na uvolnění ucpaného nosu.

První z těchto vrstev se skládá z řasinek, které se po nahromadění různých nečistot a virů začnou velmi rychle vlnit (cca 1000krát za minutu). Tento proces vnímáme jako lechtání či svědění v nose, jež vyvolává kýchnutí (které odstraňuje usazené nečistoty z nosu). Zdravý nos účinně zachycuje různé nečistoty. Je-li imunitní systém oslaben, nebo pokud došlo k vysušení nosní sliznice, viry snadněji pronikají do buněk epitelu, množí se a způsobují zánět. V takové situaci imunitní systém vyvolá rychlou reakci, jež spočívá ve vyslání bílých krvinek (lymfocytů). Dojde k rozšíření cévek, což způsobí otok nosní sliznice (nosní kongesce) a intenzívní tvorbu hlenu. Konzistence a zbarvení uchyceného hlenu se v průběhu onemocnění mění. Zpočátku je hlen bezbarvý a tekutý. V další fázi se v důsledku zvýšení koncentrace bílých krvinek (lymfocytů) zbarvení mění na bílo-zelené nebo žluté a zvyšuje se hustota hlenu až do jeho zatuhnutí. V počátečních fázích nachlazení se kromě ucpání nosu a tekutého hlenu vyskytují i další příznaky, jako například: malátnost, slabost, bolest hlavy.

 

Ucpaný nos ztěžuje dýchání, takže začínáme dýchat ústy. Chladný vzduch obsahující různé pyly a patogenní mikroorganismy prochází přes ústa přímo do průdušek. To vede k ještě snadnějšímu „ulovení“ následné infekce, např. zápalu plic nebo zánětu průdušek. Z tohoto důvodu je velmi důležité okamžité ošetření za účelem vyčištění horních cest dýchacích, aby bylo znovu možné dýchat nosem. Pomoci mohou nosní spreje OLYNTH®. Xylometazolin obsažený v nosních sprejích OLYNTH® 1 mg/ml nosní sprej, roztok a OLYNTH® HA 1 mg/ml, nosní sprej, roztok způsobuje stažení cév nosní sliznice a zmírnění otoku.

 

 

Literatura:: 

P. Dąbrowski, Zapalenie górnych dróg oddechowych, [v:] „Przewodnik Lekarza”, 2002, 5, 3, s. 37–42.

Další články

Jak si správně čistit nos při rýmě?Jaké jsou druhy rýmyVypořádejte se rychle s rýmou
;