MÝTY O RÝMĚ

Rýmu vyléčí minerály a mořské soli
NE. Nosní spreje s minerály a mořskými solemi slouží především jako prevence pro zvlhčení nosní sliznice. Na rozdíl od nosních sprejů (léčivých přípravků) neobsahují léčivou látku, která při dodržování pokynů uvedených v příbalové informaci rýmu léčí.
 
Vše co můžete při rýmě dělat, je čekat, až přejde
NE. Rýma způsobuje otok nosní sliznice. Usilovné smrkání a nicnedělání ji nevyřeší. Mnohem účinnější je použít nosní sprej, který obsahuje léčivé látky, jež dokáží otok zmírnit. Správným používáním dle příbalové informace docílíte úlevy. 
 
Rýma není vážná nemoc, chodit s ní mezi lidi nevadí
NE. Rýma se přenáší kapénkovou infekcí a zejména v prvních třech dnech můžete nakazit mnoho lidí ve svém okolí. Lepší je proto rýmu léčit. Stálá pokojová teplota, dostatek tekutin a tělesný i duševní odpočinek nastartují obranné mechanizmy a tím pomohou při léčbě. Klid Vám navíc pomůže vyhnout se možným komplikacím v podobě závažnějších onemocnění.
 
Spreje do nosu nezabírají, nevyplatí se je používat
NE. Správným používáním dle příbalové informace docílíte úlevy. Léčivá látka obsažená v nosních kapkách uvolní ucpaný nos a pomůže Vám lépe dýchat i spát. Pomocné látky obsažené v některých nosních sprejích nebo nosních kapkách mají navíc na nosní sliznici další pozitivní vlivy (např. zvlhčení).
 
Běžnou rýmu vyléčí antibiotika
NE. Antibiotika zabírají jen na bakteriální infekce. Při léčbě nekomplikované akutní rýmy nepomohou.
 
Užívání vitamínů rýmu vyléčí
NE. Tedy ne tak docela. Užívání vitamínů posiluje odolnost organizmu, může tedy pomoci rýmě předejít, nikoliv však vyléčit.
 
Pobyt venku v zimě způsobí onemocnění rýmou
NE. Bylo by jednoduché vše svést na matku přírodu, ale úplně tomu tak není. Virům způsobujícím rýmu se nejlépe daří ve vytopených a uzavřených místnostech.
 
Rýma se přenáší líbáním
NE. Z rodiny virů jsou největší příčinou rýmy rinoviry, které se do těla nejčastěji dostávají sliznicí očí a nosu. K přenosu ústy dochází velmi zřídka.
 
Při rýmě sport nevadí
NE. Při rýmě je oslabený imunitní systém. Velká fyzická námaha může vést k závažnějším a komplikovanějším onemocněním, jako jsou například angína nebo zánět průdušek. V době nachlazení je tedy lepší sport zcela vynechat, věnovat se více odpočinku a dopřávat si dostatečný spánek, který posílí obranné mechanizmy.
 
Nejlepší prevencí rýmy je dostatečně teplé oblečení
NE. I když nás maminky a babičky celé dětství a dokonce i v dospělosti nabádaly k tomu, abychom „vrstvili“ a pořádně se oblékali, nemá rýma s pobytem v chladu nic společného. Nicméně teplé oblečení napomáhá před prochladnutím organizmu. a jak víme, prochladnutý organizmus znamená oslabenou imunitu a tím pádem větší náchylnost k nachlazení.
 
Smrkání uvolní ucpaný nos
NE. Důvodem, proč se nám při rýmě špatně dýchá, není pouze zahleněný nos, ale i zduření nosní sliznice.
 

Další články

Jak si správně čistit nos při rýmě?Jaké jsou druhy rýmyVypořádejte se rychle s rýmou
;