Vypořádejte se rychle s rýmou

Na cestě do práce potkáte několik kašlajících osob, kolega v kanceláři vytahuje jeden papírový kapesník za druhým a někdo z vaší domácnosti cítí škrábání v krku, slabost a podrážděnost. Nemáte šanci! Kontakt s viry způsobí, že vás do dvou dnů rovněž postihne rýma. Jak zmírnit projevy rýmy? Jak je léčit? Můžete vyzkoušet několik osvědčených metod.

 

Rýma je přenosné onemocnění. Viry se dostanou do těla v kapkách v tzv. kapénkovou infekcí. Stačí, aby se nakažená osoba vyskytovala ve stejné místnosti jak ovy, nebo aby tam byla předtím. V takovém případě začnete pociťovat příznaky, jak onapříklad: škrábání v nose, celkové oslabení, podrážděnost. Rozšíří se cévky nosní sliznice, nosní sliznice oteče a začnou potíže s dýcháním nosem. Tyto projevy vám výrazně znesnadňují provádění běžných činností během dne a ztěžují klidný spánek v noci. V boji proti virům mohou pomoci inhalace s heřmánkem, horká koupel nebo čaj s medem a zázvorem. V prvních dnech infekce byste měli zůstat doma a rychle zbavit své tělo nezvaných návštěvníků. Je třeba mít na paměti, že na začátku choroby jste potenciálním zdrojem nákazy pro ostatní osoby.

 

OLYNTH® řešení pro rychlé uvolnění nosu a nosních dutin.

 

 

Osvědčenou domácí léčbou rýmy je nahřívání nohou v horké vodě s kuchyňskou solí a mátovým nebo eukalyptovým olejem. Velmi důležitý pro posílení organizmu je rovněž odpočinek. Před usnutím si natřete chodidla kafrovou mastí, oblečte si tlusté vlněné ponožky a použijte další přikrývku, abyste se v noci dobře vypotili. Rovněž je vhodné si opatřit přípravky, které pomáhají uvolnit nos a zmírnit příznaky rýmy. Použít můžete nosní kapky nebo spreje, například OLYNTH® HA 0,1%, který působením xylometazolinu uvolňuje ucpaný nos. Obsahuje zvlhčující pomocnou látku: kyselinu hyaluronovou (ve formě sodné soli).

 

 

Při rýmě musíte dodržovat správnou hygienu nosních dírek a k mytí rukou používat protibakteriální mýdlo. K čištění nosu používejte optimálně měkké jednorázové kapesníky, k úlevě od podráždění pokožky v okolí nosu používejte hydratační krém. K posílení organizmu musíte pravidelně jíst ovoce a zeleninu obsahující vitamíny (např. jablka, citróny, pomeranče a brambory obsahují hodně vitamínu C, zatímco grepy, melouny a broskve jsou bohaté na vitamín A). Rovněž musíte zabránit šíření choroboplodných mikroorganizmů v bytě. Proto používejte čisticí prostředky, které ničí bakterie.

 

 

Literatura: 

P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [v:] „Alergia”, 2013, č. 2, s. 6-8.

Další články

Jak si správně čistit nos při rýmě?Jaké jsou druhy rýmyAlergická rýma – informujte se a chraňte se
;