Zvládněte zánět vedlejších nosních dutin

Silný tlak v oblasti čela, dlouhodobá rýma, hnisavý výtok z nosu, vysoká teplota – to jsou základní projevy zánětu vedlejších nosních dutin, kterým čelí mnoho lidí (kteří často tuto nemoc nerozpoznají).

 

Vedlejší nosní dutiny (vzduchem naplněné dutiny uvnitř lebky v oblasti tváří) poskytují tepelnou ochranu mozku a očním důlkům, odpovídají za správné rozeznívání hlasu (přenos zvuku, modulace hlasu) a podporují dýchání (ohřívají, čistí a zvlhčují vdechovaný vzduch). Jsou propojeny s nosními dutinami přirozenými otvory v bočních stěnách. Jsou-li tyto dutiny ucpány a hlen nemůže volně proudit, dochází k narušení jejich funkce, projevuje se bolest a začíná zánět.

 

Příčinou zánětu vedlejších nosních dutin je bakteriální infekce. Bakterie postupně zablokují propojení dutin nosu s vedlejšími dutinami a vyvolají tak otok a vzrůst tlaku v oblasti čela s následným narušením nosní sliznice. V zájmu snížení rizika zánětu vedlejších nosních dutin je třeba dodržovat několik pravidel. Při rýmě musíte odstraňovat hlen z ucpaného nosu (který ucpává propojení dutiny nosu s vedlejšími nosními dutinami). Neméně důležité je vyhýbat se znečištěnému vzduchu (např. cigaretový kouř, škodlivé chemikálie a prach), který může způsobit podráždění. Pamatujte také na dostatečnou vlhkost, pravidelné čištění filtrů klimatizačních jednotek, dodržujte pitný režim a vyhýbejte se alergenům (běžné alergeny: jasan, lípa, olše a líska).

 

 Horečka, sekrece, rýma - příznaky zánětu vedlejších nosních dutin. Najděte řešení OLYNTH®.Při léčbě ucpaných a bolavých dutin pomáhají rovněž praktické domácí metody. Úlevu přinášejí obklady s jod-bromovou solí – urychlují čištění nosu a vedlejších dutin. V řadě domácností se používají rovněž zahřívací masti, obklady z teplého hrachu nebo hořčice a inhalace s cibulí, česnekem a čerstvě nastrouhaným křenem (s cílem vyvolat kýchání, jež očistí nos a vedlejší nosní dutiny). K přírodním metodám léčby zánětu vedlejších nosních dutin patří rovněž bylinné inhalace nebo inhalace s éterickými oleji. Tyto inhalace ulevují od bolesti a ředí hlen a podporují tak jeho účinné uvolňování. Nezmírňují však otok, pouze vyvolávají pocení.

 

 

Přírodní postupy boje s rýmou je proto vhodné doplnit používáním vhodných přípravků. Doporučit lze nosní spreje OLYNTH®, které působením xylometazolinu stahují cévky nosní sliznice, zmírňují otoky a usnadňují dýchání.

 

Pokud příznaky zánětu vedlejších nosních dutin neustupují nebo se dokonce zhoršují, vyhledejte pomoc odborného lékaře. Lékařská prohlídka umožní přesnou identifikaci problému a lékař bude moci rozhodnout o další léčbě.


Literatura:

Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2012.

Mieczkowski Daniel, Co drugi Polak miał kłopoty z zatokami [online], [dostęp: 15. května 2016], k dispozici na internetu:
http://www.nowoczesna-klinika.pl/pl/artykuly/17/Analizy_Raporty/1/284/Co_drugi_Polak_mial_klopoty_z_zatokami

 

Další články

Jak si správně čistit nos při rýmě?Jaké jsou druhy rýmyVypořádejte se rychle s rýmou
;