Boj s infekcí – rýma a kašel u dětí

Ráno dítě vyrazí ven spokojené a s úsměvem na tváři. Při návratu se necítí dobře. Červené skvrny na tvářích, tekutá rýma, zvýšená tělesná teplota, špatná nálada a slabost. Rozvíjí se infekce a organizmus dítěte s ní začíná bojovat. Prvním krokem je zmírnění nepříjemných příznaků.

 

Počáteční příznaky virové infekce horních cest dýchacích jsou často považovány za cosi méně významného. Může však dojít k zánětům (např. zánětu středního ucha, hrtanu nebo průdušek), které si vynutí podávání antibiotik. Kašel a rýma jsou obtíže zasahující do řádné funkce dýchacího ústrojí. Objevují se 48 až 72 hodin po kontaktu s virem.

 

Virová infekce a příznaky jako je rýma a kašel, řešení OLYNTH®.

Prvním projevem počínající infekce je podrážděnost. Dítě je unavené, nevrlé, ospalé, má skelné oči, cítí neustálou žízeň a má zvýšenou teplotu. Tato reakce je jasnou známkou boje organizmu s viry. V důsledku zánětu se zvyšuje prokrvení tkání, aby se obranné buňky rychle dostaly na místo infekce, a viry byly vyhubeny zvýšenou teplotou. K podpoře těla v boji s infekcí je zapotřebí zůstat doma a odpočívat. V popsané situaci je velmi užitečné mléko s česnekem nebo medem díky svým protibakteriálním a protiplísňovým účinkům.

 

 

Infekci u dítěte doprovází rýma. Zpočátku je hlen tekutý, poté houstne. Rovněž otékají nosní sliznice. Ucpaný nos a zatuhlý hlen ztěžují dýchání nosem a nepříznivě ovlivňují každodenní činnosti a také spánek. Nejlepší metodou boje s rýmou je pravidelné čištění nosu dítěte, tj. odstraňování hlenu, a dostatečný příjem tekutin (hydratace organizmu, zvlhčení sliznice nosu). K úlevě od příznaků může pomoci přípravek Olynth® HA 0,5 mg/ml, nosní sprej, roztok nebo OLYNTH® 0,5 mg/ml nosní sprej, roztok. Tyto nosní spreje obsahují xylometazolin, díky kterému dochází ke stahování cévek nosní sliznice a zmírnění otoku a překrvení nosní sliznice, čímž snižuje množství hlenu. Uvolnění dýchání nosem pak může přispět i ke klidnému spánku nejen dítěte, ale i jeho rodičů.

 

Děti potýkající se s infekcí často trpí kašlem. Škrábání v krku je známkou zánětu dýchacích cest (v důsledku působení virů) a podráždění sliznice v krku. Děti mohou trpět suchým i vlhkým kašlem. Suchý kašel se objevuje na počátku onemocnění. V takové situaci je čas sáhnout po lécích zmírňujících kašel. Při vlhkém kašli (v pokročilém stadiu nachlazení) je hlen, který se nalézá v horních cestách dýchacích, vlhký a hustý a obtížně se vykašlává. V tomto případě použijte léky podporující vykašlávání.

 

Potýká-li se dítě s infekcí a kašlem a jeho tělesná teplota překročí hodnotu 38,5 °C, podejte lék zmírňující horečku. Pomoci může i chladná lázeň a studené obklady. Používáme je proto, aby mohl organizmus uvolnit teplo do okolí. Důležitý je rovněž zvýšený příjem tekutin. Horečka škodí vnitřním orgánům a nervovému a kardiovaskulárnímu systému, a proto je při vysoké teplotě nutné vyhledat pomoc lékaře.

 

Literatura: 

  1. Samoliński, Przewlekłe nieżyty nosa, [v:] „Alergia“, 2013, č. 4, s. 49-55.
  2. Kasperska-Zając, Kaszel w praktyce klinicznej – část I, [v:] „Alergia“, 2014, č. 3, s. 4-7.

Další články

Ucpaný nos u dětíImunita dítěte – udržování a posilováníJak naučit dítě smrkat?
;